About

Zastosowania symulatorów

Z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest jedną z czterech głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej (obok nadmiernej prędkości, rozproszenia uwagi kierowcy oraz niezapiętych pasów bezpieczeństwa).

Ile alkoholu pije się w UE?

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, europejskimi liderami w spożyciu alkoholu są Litwini: 15 l rocznego spożycia czystego alkoholu na jednego mieszkańca, Czesi (14,4 l) i Niemcy (13,4 l).

Na mieszkańca Polski rocznie przypada średnio 11,6 litra alkoholu, Włoch (7,5 l), Malty (8,1 l). 

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków śmiertelnych z powodu alkoholu?

 

Według szacunków Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, przyczyną co czwartego wypadku śmiertelnego jest alkohol. W 2016 roku z winy nietrzeźwego kierowcy zginęło na europejskich drogach ponad 5000 osób. Najwięcej takich wypadków odnotowano we Francji (1009). W tym kraju bardzo wysoki był również udział procentowy tych zdarzeń (29%) we wszystkich wypadkach śmiertelnych.

Polska, niestety, znajduje się w niechlubnej czołówce państw europejskich pod względem liczby wypadków śmiertelnych (3026) – obok Francji i Niemiec. Odsetek zdarzeń, do których doszło z powodu alkoholu wynosi w Polsce ok. 7%.

W czym mogą pomóc gogle?

Gogle symulacyjne mogą pomóc uświadomić kierowcom jak i kandydatom na kierowców rzeczywiste zagrożenia wynikające z trudności prawidłowej oceny odległości i postrzegania rzeczywistości pod wpływem alkoholu. W chwili korzystania z gogli mózg pracuje prawidłowo, a mimo to z powodu błędnych informacji płynących ze zmysłu wzroku, użytkownik doznaje zawrotów głowy, błędnie ocenia odległości, ma poważne trudności z wykonywaniem prostych czynności, nie mówiąc o prawidłowym prowadzeniu pojazdu.ą

Statystyki

Zamieszczona mapa Europy ujawnia średnio roczne spożycie alkoholu w litrach na jednego mieszkańca. 

Wiele spośród tych osób wsiada za kierownicę i wyruszając nawet w krótką trasę stwarza realne i bardzo poważne niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego w tym pieszych.

Dlatego wszelkie środki edukacyjne, profilaktyczne i informacyjne odgrywają ważną rolę w procesie uświadamiania dzieciom, młodzieży i dorosłym skutki zażywania alkoholu, narkotyków jak i innych środków psychoaktywnych.

 

Zabawa i rozrywka

Gogle sprawdzają się jednak nie tylko podczas wykładów w szkołach jazdy, spotkań prewencyjnych z młodzieżą i dorosłymi, ale także jako doskonałe uzupełnienie programu imprez rozrywkowych, eventów, spotkań integracyjnych itp.

Wybierając gogle o różnym poziomie symulacji możesz wprowadzać różny stopień trudności zadań – dostarczając tym samym widzom, jak i uczestnikom mnóstwa uciechy i niezapomnianych wrażeń.

Dzięki regulowanym opaskom i bardzo dobremu przyleganiu gogli do twarzy, dopasują się do każdego wieku i wzrostu. Sugerujemy jednak, aby dzieciom poniżej 13 roku życia organizować zabawy statyczne, polegające np. na próbie budowania wieży z kubków, klocków, łapanie piłek itp. 

Niezależnie od wieku – organizując zabawy ruchowe należy zastosować wszelkie środki ostrożności, w szczególności usunąć z podłogi przedmioty twarde lub ostre, na wysokości głowy także nie mogą znajdować się żadne przeszkody.

 

Przewiń do góry