Poziomy symulacji

LEVEL 1 (ok. 0.1% alkoholu)

Centrum pola widzenia wydaje się w miarę ostry, jednak przechylając głową na boki obraz zaczyna się rozdwajać, na skrajach pola widzenia obraz jest nieostry, rozdwajający się, mocne światło jest rażące – pojawiają się od niego smugi przeszkadzające w odbiorze.

Większość zadań daje się wykonać z małymi trudnościami.

LEVEL 2 (ok. 0.2% alkoholu)

W całym polu widzenia obraz jest nieostry, rozdwojony – lekki ruch głową powoduje efekt zaburzenia równowagi (wiele osób może faktycznie doznawać zawrotów głowy). Obraz staje się ostry gdy przedmiot zbliża się do oczu. Rozdwojeniu obrazu można zapobiec przymykając jedno oko.

Kroczenie po linii prostej już napotyka trudności, omijanie przeszkód z dużymi trudnościami, orientacja w przestrzeni trudna.

LEVEL 3 (ok. 0.3% alkoholu)

Obraz staje się mało wyraźny, dwoi się albo troi. Nie pomaga przymknięcie jednego oka, gdyż obraz w jednym oku wydaje się powielony. Złapanie lecącego przedmiotu praktycznie niemożliwe gdyż prawidłowa ocena odległości i położenia silnie zaburzona.

Uwaga: Pamiętaj, że gogle są tylko instrumentem optycznym sprawiającym iluzję obrazu jaki może w przybliżeniu odbierać mózg w stanie upojenia alkoholowego. Rzeczywiste wrażenia są jednak indywidualną cechą każdego człowieka, a stan intoksykacji alkoholowej wiąże się także z wieloma innymi upośledzeniami zmysłów jak zmniejszenie wrażliwości na dotyk (i ból), zaburzenie ośrodka mowy, logicznego myślenia itd.

Symulator mikrosnu (przyśnięcia)

Wypoczętemu kierowcy jazda nocą nie powinna nastręczać większych problemów. Wzrok przyzwyczaja się do ciemności na drodze, dzięki rozszerzonym źrenicom pole widzenia dostatecznie otacza drogę i pobocze. 

Z narastaniem znużenia, uwaga kierowcy coraz bardziej skupia się na jednym punkcie, pole widzenia zawęża się. 

Zmęczony kierowca coraz rzadziej wodzi wzrokiem poza obszarem centralnym, coraz więcej szczegółów umyka jego uwadze, powieki wydają się opadać, kierowca chwilami mruży oczy. 

Nagle wbrew woli kierowcy dochodzi do chwilowej utraty świadomości – jeżeli po chwili odzyska ją, mówimy o mikrośnie, który może trwać część sekundy do 2-3 sekund. W tym czasie auto może pokonać dystans od 10 nawet do 100 metrów. 

Oczywistym jest, że jeśli kierowca nie wybudzi się albo stanie się to zbyt późno – dojdzie do katastrofy. 

Działanie symulatora polega na ograniczeniu lub całkowitym wygaszeniu pola widzenia przez gogle. Sterowanie goglami odbywa się przy pomocy pilota IR, którym instruktor może w dowolnym momencie wywołać następujące efekty: 

* olśnienie (oślepienie) światłem 

* opadanie powiek

* zaśnięcie (całkowity zanik widoczności)

Gogle posiadają także tryb „auto” – załączające wspomniane efekty w czasie losowym bez ingerencji instruktora. 

 

Przewiń do góry